Особливості збору врожаю зерна, соняшнику, цукрових буряків
Міністерство аграрної політики та продовольства України оприлюднило цифри щодо збирання зернових і зернобобових культур, а також соняшнику та цукрових буряків. Зернові зібрані на 68% від загального плану, а це більше 10 млн. га, з них понад 35 млн. тонн зерна вже намолочено. Врожайність 2018 року склала 34,8 ц/га Врожайність соняшнику так само радує — 20,3 ц/га (при врожаї більше 2,5 тонн), намолочено — 1,27 млн. га, тобто 21% від загального плану. Що стосується цукрових буряків, тільки за минулий рік виробництво цукру збільшилося на 150 тисяч тонн при врожаї в 2,14 млн. тонн, при цьому показники валового збору самої буряків збільшилися на 0,6 млн. тонн. На цей рік позитивна динаміка зберігається. Про особливості збору зернових, соняшнику та цукрових буряків більш детальніше читайте далі.
Правильний розподіл навантаження на техзасоби, або головний принцип збору врожаю зернових
Збір урожаю зернових культур є відповідальним етапом в контексті вирощування цієї сільськогосподарської культури. Головне тут — правильний вибір техніки і злагоджена робота як обладнання, так і аграріїв. При цьому збирання і післязбиральна обробка зерна — найбільш затратні процеси (до 50% можуть скласти видатки в загальній структурі витрат). Звести до мінімуму видаткову частину допоможуть інвестиції в сучасні технології і залучення відповідних технічних засобів.
Оптимальний період збирання зернових колосових культур зазвичай обмежений агротехнічними термінами, які складають до 10 днів від повного дозрівання зерна. Збір ріпаку та інших легко обсипаються культур обмежений ще більш жорсткими вимогами. Тому готовність до збору врожаю в оптимальне для цього час — одна з головних задач.
За невтішними даними статистики спостерігається тенденція до скорочення наявного парку комбайнів, також все більше на балансі аграрних господарств зношеної і малоефективною техніки. Якщо запізнитися зі збором хоча б на 10-12 днів, втрати врожаю можуть становити чверть від загального обсягу. Тому головне завдання аграріїв — наявність не тільки парку комбайнів, але і можливість оперативної транспортування зерна.
Затягнули зі зборами олійних культур? Готуйтеся до втрати врожаю!
Строки збору олійних культур, як власне і будь-яких інших сільськогосподарських рослин, зумовлені закінченням процесів накопичення поживних речовин (цукру, білка, жиру і т. д.), а також періодом осипання насіння. Також є ряд факторів, які слід враховувати при підготовці до збирання врожаю:
-
є можливість зібрати насіння при такій вологості, яка дозволила б не використовувати додаткове підсушування;
-
як можна звести до мінімуму втрати під час збирання врожаю;
-
як забезпечити високу продуктивність і ефективність парку комбайнів;
-
є можливість зробити транспортування зібраного врожаю в найкоротші терміни.
Біологічна особливість соняшнику полягає в його нерівномірному дозріванні. У такій ситуації найкращим рішенням є вибір періоду для збору врожаю олійних культур за принципом «золотої середини», коли вологість насіння практично наблизиться до кондиційної, при цьому втрати будуть незначними. Наприклад, найбільший урожай насіння і вихід олії були зафіксовані, коли краю кошики соняшника мали побуревший відтінок, а вологість насіння досягла 7,1%.
Особливості збирання врожаю цукрових буряків в 2018 році
Варто відзначити, що цукрові буряки відносять до високопродуктивним рослинам, які дозволяють отримувати солідний прибуток при комплексному підході не тільки на етапах вирощування, але і під час збору врожаю. Тут, як у разі зернових і олійних культур, важливо дотримуватися оптимальні агротехнічні строки. Тільки уявіть собі, що урожайність даного виду коренеплодів на 9% залежить від правильного часу збору дозрілої буряків. Сезон цукроваріння офіційно відкритий з 31 серпня, при цьому 5 великих цукрових заводів України вже почали переробку цукрових буряків. Левова частка аграріїв приступила до збирання врожаю з початку вересня, і цей процес попередньо триватиме до початку-середини листопада. При цьому вивезення цукрового буряка прямо з полів, особливо під кінець збору врожаю, — актуальна та необхідна міра, здатна зберегти цілісність врожаю та знизити матеріальні витрати.
Прибирання і транспортування врожаю — комплексний підхід до справи від ТОВ «ХАРТРАНС»
Провідна українська компанія «ХАРТРАНС» надає послуги зі збирання та перевезення врожаю, при цьому збереження продукції, оперативність, оптимальна логістика і співпрацю на вигідних умовах гарантуються. ТОВ «ХАРТРАНС» допоможе Вам зібрати урожай зернових, олійних та інших сільськогосподарських культур, а також організовує одноразову або регулярну доставку в пункт призначення. Звертайтеся!